A laptop fülhallgató kiválasztásának folyamata alapvetően megegyezik a szokásos fülhallgató kiválasztásával, kivéve néhány „de” -t - szabványt kell beállítania a csatlakoztatáshoz.
A modern laptopok számos nem szabványos módszert alkalmaznak a fülhallgató csatlakoztatásához. És ezt figyelembe kell venni a hangberendezések kiválasztásakor. Ezért a laptop fülhallgatójának kiválasztásakor ajánlott figyelni a következő paraméterekre:
- Csatlakozó típusa;
- Bluetooth-on keresztüli csatlakozás lehetősége;
- Maguk a fülhallgatók jellemzői.
Kapcsolat típus
Ha a körülbelül 2012-2013-ig kiadott laptopok két különálló analóg audiocsatlakozót használtak (az egyiket a mikrofonhoz, a másikat afülhallgatóhoz), akkor a modernebb modelleknél egyetlen - egy kombinált, fülhallgató csatlakoztatására tervezett - csatlakozást használnak.
A fülhallgató laptophoz történő csatlakoztatásához nem számít, hogy az analóg kimenet vagy az analóg kombó melyik csatlakozóval van.
Ha azonban fülhallgatót szeretne használni (mikrofonnal ellátott fülhallgató), akkor össze kell hasonlítania, hogy hány csatlakozó van a laptopon, és hány csatlakozó van a fülhallgatón. Számuknak meg kell egyeznie. Vagyis a laptop kombó csatlakozójához való csatlakozáshoz a fülhallgatót kombinált csatlakozóval kell ellátni - és fordítva, ha a csatlakozók külön vannak, akkor a fülhallgató csatlakozónak és a mikrofonnak is külön kell lennie.
Vezetékes vagy vezeték nélküli fülhallgató?
Szinte minden modern laptop rendelkezik vezeték nélküli Bluetooth modullal. Ez lehetővé teszi a megfelelő fülhallgató csatlakoztatását a számítógéphez. A vezeték nélküli fülhallgatók használata meglehetősen kényelmes, fülhallgatóként is szolgálhatnak, de nem hátrányosak.
A vezeték nélküli fülhallgató és a laptop együttes használatának legkritikusabb hátrányai a következők:
- Megnövekedett laptop akkumulátor-fogyasztás a BT modul folyamatos aktiválása miatt;
- Nem minden operációs rendszer (beleértve a Windows 10 családot is) képes támogatni a BT-n keresztüli folyamatos hangátvitelt, aminek következtében a fülhallgató „leesik”;
- A hang nem biztos, hogy olyan jó, mint a vezetékes fülhallgató, mivel a hangkártyát nem az áram dekódolására használják, hanem a BT modul és maguk a fülhallgatók chipje.
Ennek ellenére a vezeték nélküli fülhallgató nagyon hasznos, mivel nem akadályozza a mozgást, és alapvetően nem áll fenn annak veszélye, hogy meghúzza a vezetéket és ledobja a laptopot a székről.
Fülhallgató specifikációk
A hangminőség közvetetten függ a fülhallgató műszaki jellemzőitől. Valójában a tényleges paraméterek eltérhetnek (és szinte mindig eltérhetnek) a dokumentációban felsoroltaktól.
A fülhallgató kiválasztásakor ügyeljen a következő tulajdonságokra:
- Érzékenység A fülhallgató maximális hangerejét jeleníti meg. Minél hangosabb, annál hangosabb lesz a készülék hangja;
- Maximális bemeneti teljesítmény. Minél erősebb, annál szilárdabb és határozottabb lesz a hang. Ez különösen meg fogja örülni a basszus zene rajongóinak. Ennek ellenére a nagy teljesítmény az akkumulátor gyorsabb lemerüléséhez vezet, és nem minden laptop (amelyek többnyire beépített hangkártyával vannak ellátva) nem fogja „meghúzni” őket;
- Impedancia (ellenállás). Ez a paraméter a fülhallgatóhoz, amelyet laptopdal vagy mobil eszközzel kíván használni, nem haladhatja meg a 60 Ohm értéket, az optimális érték pedig 16 és 32 Ohm között van;
- Frekvenciatartomány Az emberi fül képes a 20 Hz és 15 000 Hz közötti frekvenciák detektálására. Ezért nincs értelme olyan fülhallgatót vásárolni, amelynek frekvenciatartománya meghaladja ezt. Ha azonban FLAC vagy más veszteségmentes formátumban tervez zenét lejátszani, akkor 5 Hz - 20 kHz modelleket vásárolhat. Torzítás nélkül reprodukálják a hangterület széleit.
Összegzés
Amikor fülhallgatót választ egy laptophoz, ajánlott először megismerkednie a laptop műszaki jellemzőivel. Ráadásul a mobil számítógépeknek nincs értelme HiEnd audioeszközöket vásárolni, mivel az integrált hangkártya egyszerűen nem képes felfedni a benne rejlő lehetőségeket.