A 4K a felbontás szabványa a televíziók számára, de most kezdjük látni, hogy a 8K tévék csúsznak. Mennyivel jobb a 8K, és érdemes váltani?
Lehet, hogy volt egy 4K-s tévéje, mióta először jöttek ki. Talán csak a közelmúltban frissítettél. Talán még mindig 1080p-es tévét használ. Bármi legyen is a képernyő jelenlegi állapota, valószínűleg hallott már arról, hogy mi várható a 4K: 8K után. Ez a következő nagy ugrás a TV-felbontásban. És hasonlóan a 4K-hoz, az átmenet új technológiákat igényel. Itt van minden, amit tudnia kell a 8K-ról: mi ez, mikor jön, és mit kell működnie.
A 8K alapjai
A 8K nagyobb felbontású, mint a 4K - ennyi. Az 1080p képernyők felbontása 1920 x 1080 pixel. A 4K-os képernyők megduplázják ezeket a számokat 3840-ig 2 160-ig, és megnégyszerezik a pixelszámot. A 8K megkétszerezi a számokat, 780-as felbontással 4,320-ig. Ez a képpont száma négyszerese a 4K-nak, ami azt jelenti, hogy tízszerese egy 1080p-os tévékéhének.
A kontextus szempontjából nézze meg nagyon szorosan a tévét. Próbáljon meg egy pixelt találni (nem az egyes vörös, zöld és kék lámpákat; ezek alpixel, ami azt jelenti, hogy túl közel vagy). Ha 4K-os képernyőt néz, akkor képzeljen el négy pixelt, amelyek elfoglalják az adott pixel helyét. Ha 1080p-es képernyőt nézel, akkor képezzen egy tizenhat pixel méretű rácsot négy-négy oldalra egyazon pixelben. Ez 8K. Sokkal élesebb, mint 4K, és sokkal, sokkal élesebb, mint 1080p.
Mi a helyzet a HDR-rel?
Ha figyeltél a TV-re és a 4K-ra, akkor hallotta a HDR kifejezést - magas dinamikus tartományt. Az is zavart lehet, hogy mi a HDR, és hogy ez különbözik-e a 4K-tól. A HDR bonyolult fogalom lehet, de fontos megérteni, mivel a 8K tovább fejlődik, és hasznos tudni, amikor 4K tévét vásárol.
A felbontás - 1080p, 4K és 8K - jelzi a képernyőn megjelenő pixelek számát. A HDR és az SDR (szabványos dinamikus tartomány) meghatározzák, hogy az egyes pixelek mit mutatnak. Az egyes pixelekhez hozzá vannak rendelve értékek, amelyek meghatározzák a vörös, a zöld és a kék (néha a fehér) részképpont fényerejét, ami a pixel színét és fényét, pontosabban árnyalatát és fényerejét képezi.
Az SDR és a normál színtartomány szándékosan korlátozott a CRT TV-k műszaki korlátozásai miatt, amelyek ezeket a szabványokat évtizedekkel ezelőtt meghatározták. A fény 16 és 238 közötti értéket kap 1 és 255 közötti skálán, a szín pedig a Rec. 709 színtér, a látható fény teljes spektrumának kis része.
A műsorszórási szabványokat ezen a tartományon belül határozták meg, mivel a CRT kijelzők nem tudták pontosan sötétebbé, világosabbá vagy színesebbé válni. Ez azt jelentette, hogy a levegőn, kábelen vagy műholdon keresztül továbbított jeleket, valamint a legtöbb fizikai és streaming médiát szintén korlátozották.
A HDR és a széles színtartomány kihasználja az LCD és az OLED képernyők nagyobb lehetőségeit, a világos és színes értékek teljes tartományát felhasználva. A fénnyel szemben ez 1–255-et jelent, gyakran a sokkal nagyobb fényszintek között, a nagyobb bitmélységnek köszönhetően. A HDR tévék sokkal szélesebb értékekkel használják a fényt és a színt, több lépéssel vannak köztük, mint az SDR tévék.
A HDR különféle típusai különböző képességekkel rendelkeznek. Mindegyik különbségbe jutása a saját története lehet. Csak annyit kell tudnia a HDR-ről ebben az összefüggésben, hogy a 4K határozza meg a hány pixelt, az SDR / HDR pedig azt, hogy az egyes pixelek mit csinálnak. Gyakorlatilag az összes HDR-tartalom 4K, de nem minden 4K-tartalom HDR.
Ez a logika 8K-ra is kiterjed. A 8K tartalom HDR lehet, csakúgy, mint a 4K tartalom. Lehet SDR is, korlátozottabb értékekkel rendelkezik minden pixelhez. Természetesen a legtöbb 8K-tartalom valószínűleg HDR-ben lesz elérhető, de nem tudjuk tudni - még nem áll rendelkezésre fogyasztói 8K-tartalom.
Milyen másra van szüksége a 8K-hoz?
A 8K-os képernyőn kívül a 8K-videónak nagy sebességre van szüksége ahhoz, hogy bejutjon a képernyőbe. Négyszer annyi pixel, amelyek mindegyike több információval rendelkezik, mint általában a képpontok, tehát a 8K-os videó nagy sávszélességet igényel.
Ez aggodalomra ad okot, függetlenül attól, hogy egy 8K-os tartalmat egy még nem feltalált, 8K-os optikai lemezen néz-e, amely támogatja, vagy 5G-es internetes kapcsolaton keresztül továbbítja. A rövid válasz az, hogy a 8K (legalább) igényel HDMI 2.1-et . A HDMI vonatkozik a kábelekre és a házimozi eszközökre. Ez biztosítja, hogy a kábelek és a használt forráseszközök képesek legyenek kezelni a 8K-tartalom hordozásához szükséges sávszélesség-követelményeket.
Íme a szám, amely megmutatja, miért. A HDMI 2.1 egy viszonylag új szabvány, amely kiváló minőségű 4K és 8K tartalomhoz készült. Legfeljebb 48 Gbps sávszélességgel rendelkezik - háromszorosa a HDMI 2.0 szabványnak (18 Gbps), amely akár 4K60 videót is támogat. Minél alacsonyabb a sávszélesség-kapcsolat, annál alacsonyabb a felbontás és a videó képkockasebessége, amelyet továbbíthat, és annál tömörebbnek kell lennie a videónak, ami sérti a finom részleteket. A HDMI 2.1 kiváló minőségű, tömörítetlen 8K videót képes kezelni akár 60 képkocka / másodperc sebességgel, és tömörítetlen 4K120 videót is képes hordozni.