Definíció: Central-Processing-Unit angolul. Mikroprocesszor néven is ismert. A processzor a számítógép agya. Pontosabban: a CPU beolvassa a program utasításait a RAM-ból (bemenet), az értelmezőkből és feldolgozza azokat (végrehajtás), majd visszaadja a kiszámított eredményeket, hogy a megfelelő komponensek végrehajthassák az utasításokat. Fedezzük fel most egy általános módon a processzor működését .
Miből áll egy processzor?
A processzor egy összetett integrált áramkör szilíciumból . Egy modern processzorra több milliárd mikroszkopikus tranzisztort lehet felszerelni. A processzort általában fém hőelosztó veszi körül, amely lehetővé teszi a jobb hőelvezetést.
Mit jelent a processzor órajele?
Az a processzor, amely másodpercenként egy utasítást dolgoz fel , 1 Hz (Hertz) órajellel rendelkezik . Ezen számítás alapján egy 3,9 GHz-es (Gigahertz) processzor képes másodpercenként 3,9 milliárd utasítás (3 900 000 000) feldolgozására. Tehát egy magas órajelű processzor megegyezik a gyors processzorral.
Mi az a processzor mag?
Elképzelhető egy kétmagos processzor, két különálló processzor egységgel, egyetlen chipbe csomagolva. Ahelyett, hogy egyesével kellene feldolgoznia az utasításokat. A kétmagos processzor két utasítást képes egyszerre kezelni. Ez nagymértékben javítja a multitasking képességeit, és lehetővé teszi a többszálas alkalmazások gyorsabb futtatását .
Többfeladatos vagy többszálas alkalmazások?
Egyszerűen két mag vagy egyidejű kihasználása céljából írt programok. Számos modern szoftver képes két mag használatára, míg az igényes játékok akár négy vagy több magot is használhatnak. Néhány kapzsi folyamat, például képfeldolgozás, videófeldolgozás és virtualizáció, nyolc vagy több magot használhat egyszerre.
Míg az AMD processzorok valódi fizikai magokat használnak, az Intel saját Hyper-Threading technológiával rendelkezik, amely lehetővé teszi a fizikai mag két virtuális magként (ún. Szálként) történő működését.
32 bites és 64 bites processzor
A processzorok két fő kategóriája a 32 bites és a 64 bites. A számítógép processzorának típusa nemcsak az általános teljesítményre van hatással, hanem a használt szoftver típusát is meghatározhatja.
32 bites processzor
A 32 bites processzor volt a fő processzor, amelyet minden számítógépen az 1990-es évek elejéig használtak. Az Intel Pentium processzorok és a korai AMD processzorok 32 bitesek voltak, ami azt jelenti, hogy az operációs rendszer és a szoftver 32 bites adategységeken fut. A Windows 95, 98 és XP mind 32 bites operációs rendszer.
- Megjegyzés : A 32 bites processzorral rendelkező számítógép nem tudja telepíteni az operációs rendszer 64 bites verzióját. Csak egy operációs rendszer 32 bites verziója telepítheti.
64 bites processzor
A 64 bites számítógép 1961 óta létezik, amikor az IBM létrehozta az IBM 7030 Stretch szuperszámítógépet. Személyes számítógépekben azonban a 2000-es évek elejéig nem használták .
A Microsoft kiadta a Windows XP 64 bites verzióját 64 bites processzorral rendelkező számítógépekhez. A Windows Vista, a Windows 7 és a Windows 8 64 bites verzióban is elérhető. Olyan szoftvert fejlesztettek ki, amely 64 bites számítógépen futtatható ilyen értelemben, hogy 64 bites adategységekkel működik.
- Megjegyzés : A 64 bites processzorral rendelkező számítógépre telepített operációs rendszer 64 vagy 32 bites verzióval rendelkezhet. 32 bites operációs rendszer esetén azonban a 64 bites processzor nem teljes kapacitással fog működni.
- Megjegyzés : 64 bites processzorral rendelkező számítógépen nem lehet futtatni egy 16 bites régi programot. Sok 32 bites program 64 bites operációs rendszerrel fog működni, de egyes régebbi 32 bites programok nem működnek megfelelően.
Különbségek egy 32 és 64 bites processzor között
Nagy különbség a 32 bites és a 64 bites processzorok között . Megtalálható a másodpercenként elvégezhető számítások számában. Ami befolyásolja, hogy milyen gyorsan tudnak elvégezni feladatokat.
A 64 bites processzorok kétmagos, négymagos, hatmagos és nyolcmagos verziókban kínálhatók otthoni számítástechnikához. A több mag lehetővé teszi a másodpercenkénti számítások megnövekedését. Ez növelheti a feldolgozási teljesítményt. Ez lehetővé teszi a számítógép gyorsabb futtatását. Azok a szoftverek, amelyek nagy számítást igényelnek a megfelelő működéshez, a legtöbb 64 bites többmagos processzoron gyorsabban és hatékonyabban működhetnek.
Egy másik nagy különbség a 32 bites és a 64 bites processzorok között
A maximálisan támogatott memória (RAM) mennyisége . A 32 bites számítógépek maximum 4 GB (2 32 bájt) memóriát támogatnak , míg a 64 bites CPU-k elméleti maximum 18 EB-t ( 264 bájt) képesek megcélozni . A 64 bites processzorok gyakorlati határa azonban (2018-tól) 8 TB címezhető RAM.
A nagy mennyiségű RAM különösen hasznos a grafikai tervezésben, a mérnöki munkában és a videoszerkesztésben használt szoftvereknél, mivel ezeknek a programoknak sok számítást kell elvégezniük képeik megjelenítéséhez.
Végül a 64 bites processzorok egyre gyakoribbak az otthoni számítógépekben. A legtöbb gyártó az ára miatt 64 bites processzorral gyárt számítógépeket. A felhasználók most 64 bites operációs rendszereket és programokat használnak. A számítógép-alkatrész-kereskedők egyre kevesebb 32 bites processzort kínálnak, és lehet, hogy nem is hamarosan.
Hűtés
Mint minden nagy teljesítményű számítógépes hardver, a processzor is hőt termel működés közben, és az optimális teljesítmény érdekében megfelelően hűteni kell.
A léghűtéses és a folyadékhűtéses CPU-hűtők hasonló elven működnek, és mindkettő ugyanazt a szerepet tölti be: elnyeli a hőt a processzorból és elosztja a hardvertől.
Maga a processzor által termelt hő elosztja a fém processzor fedelét, az úgynevezett Integrated Heat Spreader (IHS). A hőt ezután a CPU hűtő alaplemezére továbbítják. Ezt a hőt folyadékkal vagy termikus csövön keresztül elosztja egy ventilátornak, ahol a hűtőből, majd a PC-ből távozik.
Bár a mögöttes mechanizmusok hasonlóak, a két módszer nagyon különböző módon osztja el újra a hőt.