Menjünk át a technológiai részletekre, és elemezzük a technológiát egy 8K TV mögött. Mibe fektessen be? Itt megtudhatja.
Tekintettel arra, hogy a technológia fejlődése gyakran és gyorsan történik, nehéz lehet lépést tartani, különösen, ha a televíziós iparról van szó. Annak ellenére, hogy az emberek még csak most kezdik megérteni a 4K tévék ötletét, úgy tűnik, hogy a 8K forradalom már itt van.
Idén a Las Vegas-i Consumer Electronics Show-n és az IFA Berlinben a 8K TV-k dominálták a bemutatótermeket, és hírek voltak a világ minden tájáról. Úgy tűnik, megérkezett a valóság, hogy ezek a hihetetlen tévék a nappaliban vannak.
Kétségtelen, hogy a 8K tévék megváltoztatják a tartalom fogyasztásának módját, hasonlóan ahhoz, mintha a 4K hatalmas technológiai ugrást jelentene. 2013-ban mutatkozott be először a világban, öt évbe telt, mire a 4K tévék előnyei teljes mértékben megvalósultak, és az eladások növekedni kezdtek.
Bár időbe telik, mire a 8K tévék világszerte általános jellemzővé válnak az otthonokban, tagadhatatlan hatással volt az első modellekre. A számok megdöbbentőek, a 7 680 x 4 320 képpont, amelyek 8K-t alkotnak, 33 millió képpontból álló képeket készítenek. Közelről is figyelemre méltó a részlet. Tehát hogyan működik pontosan egy 8K-s tévé? És melyiket vegye meg, ha alig várja, hogy kézbe vegye a legújabb technológiát? Tudja meg alább.
OLED vs QLED - értsük meg a különbséget
Rendkívül könnyen eltévedhet a tévékkel kapcsolatos rövidítések listájában, de szerencsére van egy egyszerű módja annak, hogy megértsük az OLED és a QLED technológia különbségét. És ami még jobb, nem kell szenvedélyesen rajongania a technika iránt, hogy észrevegye a különbségeket.
Először is itt vannak a kezdőbetűk - a QLED a kvantum fénykibocsátó diódát, míg az OLED a szerves fénykibocsátó diódát jelenti. Ez a különbség egy betű és egy szó között finomnak tűnhet, de óriási az egyes technológiai formák képességeit tekintve.
Az OLED-nek nincs háttérvilágítása, ennek eredményeként tökéletes fekete árnyalatokat és hihetetlen kontrasztot hozhat létre. De bármilyen szögből nagyon tisztán látható, az elképzelhető legvékonyabb tévékbe integrálva, és még ívelt tévéknél is használható.
Alternatív megoldásként egy 8K QLED TV LCD technológiát alkalmaz, amelynek tetején kvantumpontos film található. Ahelyett, hogy a technológia új formája lenne, csupán az LCD kiterjesztése.
Az OLED az élen jár
Bár a 8K-os tévék megvásárolhatók, amíg valóban nem lesznek hagyományosak, már több termék is megtalálható a piacon. Közülük azonban sokan LCD-t használnak, ami oly sok éven át jellemző volt.
A kvantumpontos filmet használó LCD tévék, például a Samsung QLED tévék, továbbra is háttérvilágítást használnak. Ez azt jelenti, hogy a képernyők nem lehetnek olyan vékonyak, mint az OLED tévék, amelyek a prémium piac meghatározó technológiájává váltak.
Ez nagyrészt az OLED-ekben használt automatikus kibocsátású diódáknak köszönhető. Saját fényt bocsátanak ki, ahelyett, hogy háttérvilágítást igényelnének, ami hihetetlenül tiszta színekhez vezet. Akkor is teljesen bezárnak, amikor nincs rá szükség, hitelesebb fekete színt és erős kontrasztot, valamint hihetetlenül gyors frissítési gyakoriságot eredményezve, ideálisak filmekhez és játékokhoz.
Az LG bejelentette első 8K OLED TV-jének piacra dobását, amely a legjobb képminőséget kínálja. Ez azt jelenti, hogy 33 millió pixel hihetetlenül intenzív fekete árnyalatokkal és valósághű színekkel rendelkezik, és csak egy milliméter mélységű képernyőbe integrálódik.
A tökéletesség igénye
Egy új technológia bevezetéséről gondoskodni kell arról, hogy minden szempontot alaposan elemezzenek. Az LG OLED területén való előretörése évekig tartó kutatást és fejlesztést igényelt, hogy eljusson a mai helyére - az OLED mozgalom élvonalában.
Az LG nemcsak OLED paneleket biztosít a Sony, a Panasonic és a Loewe számára, hanem saját forradalmi OLED TV-ket is létrehoz - például a 4K tévék választékát és a hihetetlen LG SIGNATURE OLED TV W9-et, amely 6 mm-nél vastagabb és mindössze 12 kg.
Ezeknek a figyelemre méltó haladásoknak évek kellettek, és csak alapos teszt után mutatták be a nyilvánosságnak. Végül is csak egy esélye van arra, hogy pozitív első benyomást keltsen.
NanoCell 8K TV: Az LCD opció
Az LG NanoCell tévékínálatába beletartozik egy 8K-s TV piacra dobása is, és nem csoda - ezt a NanoCell technológiát megfelelően tervezték ilyen pontos képminőség érdekében. Ahelyett, hogy színes réteget használna az LCD-n keresztül, ahogy a QLED technológia teszi, a NanoCell TV-k körülbelül 1 nm-es nanorészecskéket használnak, a panelbe integrálva. Ezek a nanorészecskék kiszűrik az unalmas színeket és fokozzák a színek tisztaságát, gyönyörű képet hozva létre.
Ez rendkívül fontos, amikor a 8K technológiáról van szó, mivel minden egyes részpont pixel egyenként képes lesz alkalmazkodni a kép fényerejéhez. Eközben egy 8K QLED TV csak közepes fényerőt képes kikapcsolni az alképpontos csoportokról, rácsmintákat hozva létre a tévében.
Ne felejtsd el a 4K-t - ez még mindig remek lehetőség!
Annak ellenére, hogy néhány évig tartott, mára van egy jól bevált 4K-tartalom. Számos 4K-ban forgatott film és tévésorozat jelent meg, míg a tévétársaságok és a video streaming szolgáltatások ezen a felbontáson sugároznak.
A film- és televíziós iparban élõk kiváló minõségû tartalmat gyártanak, ennek megtekintésére a legjobb lehetõség az LG 4K OLED televízióinak kínálata. Garantálják, hogy a filmet vagy sorozatot a rendező szándéka szerint látja, legyen szó izgalmas akciósorozatokról vagy ijesztő jelenetekről sötét árnyalatokban.
Az LG OLED televízióinak technológiája nemcsak 4K videoképek magasabb frekvenciáját és pontosabb háttérvilágítás-szabályozást eredményez, hanem a változó frissítési gyakoriság ideális a játékhoz, és akár egy versenyképes Fortnite játék előnyeit is kihasználhatja.
Közeledik a 8K-s forradalom
Kétségtelen, hogy az elkövetkező években a 8K-tartalom válik normává. Ázsiában már tervezik a televíziós állomások 8K hálózatok beindítását, Kína és Dél-Korea azt reméli, hogy 2020-ig megvalósítja azokat, amikor Tokió rendezi az olimpiai játékokat.
Néhány filmgyártó cég pedig terveket készített, a Marvel's Guardians of the Galaxy Vol. 2-t 8K-ban forgatták. Ez azt mutatja, hogy egyes vállalatok már terveket készítenek a jövőre nézve, és a következő három évben rengeteg 8K-s tartalom lesz mindenki számára élvezhető.
De ahhoz, hogy valóban értékeljük a 4K-nál négyszer nagyobb felbontású formátumot, érdemes megvárni a megfelelő 8K-os tévé megvásárlását. Az LG 8K OLED televíziói július óta kaphatók Koreában, az idei több piacot követve, így a várakozás nem lesz túl hosszú.